رویدادها و تازه‌ها

بسیاری از بیماری دیابت خود خبر ندارند/مشکل همکاران سینمایی در تامین هزینه داروهای ام اس

بسیاری از بیماری دیابت خود خبر ندارند/مشکل همکاران سینمایی در تامین هزینه داروهای ام اس

بازیگر مجموعه ویدیویی شاهگوش گفت: بسیاری از مردم از بیماری های خود خبر ندارند و چندی پیش با انجام تست های رایگان دیابت، هزاران نفر متوجه ابتلا به این بیماری شدند که این مهم نشان از عدم توجه به مسئله سلامت در بین مردم دارد.

مرجانه گلچین معتقد است که متولیان وزارت بهداشت و درمان باید نگاه جدی تری به بیمه ها داشته باشند تا شرایط درمان برای همه افراد جامعه سهل باشد و کوچکترین بیماری ها برای مردم معضل بزرگی محسوب نشود.

به گزارش روابط عمومی جشنواره فیلم سلامت، مرجانه گلچین با اشاره به اهمیت موضوع سلامت در کشور گفت: مانند فرهنگ سازی درباره چگونه زندگی کردن و بهداشت اجتماعی و شخصی، توجه به سلامت و بهداشت هم یکی از بخش های مهم زندگی است که به آن توجه نشده است.

وی با بیان اینکه سلامت یعنی زندگی کردن ادامه داد: هزینه های بالا موجب شده است تا افراد بیمار جامعه دیر به سراغ درمان بیماری هایشان بروند و دچار بیماری های بدتری شوند. بیماری هایی که شاید تا به حال اسم آنها را هم نشنیده باشیم.

بازیگر سریال«نفس گرم» با بیان اینکه در مورد بهداشت تن و روان عقب هستیم، گفت: برای فرهنگ سازی در این زمینه رسانه و یا الگوهایی مانند سینما ، تلویزیون و تئاتر می تواند بسیار موثر باشد البته به این نکته هم باید توجه داشت که از طرف متولیان وزارت بهداشت و درمان نیز باید تقاضاهایی وجود داشته باشد.

گلچین خاطرنشان کرد:  جامعه سینمایی در همه زمینه‌ ها ثابت کرده اند که همیشه در ردیف اول هستند اما متاسفانه در زمینه بهداشت و درمان هیچ وقت هیچ تقاضایی از طرف متولیان وجود نداشته است .

بازیگر «دزد و پلیس» خاطرنشان کرد: مهمترین نکته توجه افراد به سلامت تن و روان است اما متاسفانه در سینما و تلویزیون هیچ تولیدی در این زمینه نداشته ایم و در مورد ساخت آثاری در این زمینه همیشه  بیشترموضوع هزینه مطرح  می شود.

وی خاطرشنان کرد: در کشور ما این همه هزینه صرف همه چیز به جز آسایش و سلامت می شود و نسبت به این موضوع مهم سهل انگاری می شود. باید توجه داشت که این اتفاقات فاجعه بوجود می آورد زیرا طبق آمارهزاران نفر نمی دانستند دیابت دارند و در روز جهانی دیابت با تستی که صورت گرفت متوجه این بیماری خطرناک شدند.

گلچین با بیان اینکه باید نگاه جدی تر به بیمه ها شود، گفت: سوال اصلی این است که با وجود این همه بیمه ها چرا بسیاری از دواها آزاد پرداخت شود؟ چرا باید هزینه بیمارستان ها بپردازیم و بعد بیمه هزینه را به ما پرداخت کنند؟ در همه جای دنیا ابتدا خدمات می دهند و بعد هزینه اما در کشور ما برعکس است. در کشور ما به نوعی برای زنده ماندن باید پول داشته باشیم این ها همه مواردی است که باید به آنها نگاه جدی شود.

وی خاطرنشان کرد: به تازگی شنیده ایم که چند نفر از همکارانم دچار بیماری ام اس شده اند که برای درمان نیاز به آمپول های خاصی با هزینه بسیار زیای هستند و بیمه ها تنها مقدار اندکی از هزینه را تقبل می کند.

بازیگر «خنده در بارون» با بیان اینکه تولیدات می تواند در آگاهی رسانی درباره بیماری ها به مردم کمک کند، گفت: ما بسیاری از بیماری ها را نمی شناسیم این درحالی است که مهمترین نکته و اولین قدم این است که در ابتدا مشکل و بیماری را بشناسیم و بعد در جهت درمان آن اقدام کنیم. به عنوان مثال، زمانیکه نمی‌دانیم دیابت داریم چطور باید متوجه باشیم که مواد قندی را استفاده نکنیم.

گلچین ادامه داد: امروز کودکان زیادی سوء تغذیه دارد و باید راه چاره ای برای آنها بیاندیشیم باید اتفاق اساسی بیافتد زیرا روز به روز شرابط بدتر می شود.فاصله های طبقانی، بیکاری و ...  این ها همه معضلاتی هستند که در آینده بسیار خطرناک هستند.

نخستین جشنواره فیلم سلامت از ۱ تا ۵ شهریور به دبیری دکتر ابراهیم داروغه زاده در پردیس چارسو برگزار خواهد شد.

علاقه مندان میتوانند با مراجعه به وب سایت WWW.honarsalamat.com  ویا کانال تلگرام    telegram.me/honarsalamat  اطلاعات بیشتری  دریافت کنند.

http://www.ana.ir/news/133255